סדנאות לילדים ביסודי

מתנת הכתיבה לילדים – סדנה מתמשכת של 6 מפגשים של שעה וחצי, שמטרתם לעודד ולהעצים את היצירתיות  של הילדים דרך הכתיבה. הילדים מתנסים במגוון "משחקי" כתיבה שעוזרים בטיפוח יכולת ההבעה והכתיבה.  העבודה נעשית בקבוצה תורמת ותומכת, תוך הקפדה על כללי שיח מכובד ומאפשר, ללא העברת ביקורת פוגענית על תוצרי הכתיבה. כל מפגש בנוי מ -2 חלקים : חלק ראשון – תרגילים או "משחקים" שמטרתם לעורר את הכוח היצירתי, "לחמם את העט" בעזרת כתיבה חופשית, אינטואיטיבית, כתיבה בעקבות אסוציאציה או חפץ… וחלק שני – שבו כותבים קטע מובנה עם התחלה אמצע וסוף בנושא הקשור לנושאים שמדברים עליהם במפגש.

   * * התכנית ניתנת לשינויים בהתאם לצורכי הקבוצה.

* * * ישנה אפשרות לעבודה פרטנית

רשימת הנושאים בקבוצת מתחילים (מתאים לילדים בכיתות ד'-ו')

  • דמיון והשראה – נתנסה בכתיבה בעקבות אות/מילה/משפט/תמונה, ננסה להבין מאיפה באים הרעיונות לכתיבה, מה עוזר ליצירתיות שלנו,מה מעורר את ההשראה. נכין "תיבת האוצורות האישית" של הכותב.
  • מרכיבי סיפור מובנה – גיבורים, עולמות ומה שבניהם. נלמד איך לבנות ולפתח דמויות, מה מאפיין דמות ראשית ודמות משנית. איך ליצור אמינות בבניית עולם.
  • סיפורי חיות – נענה בכתיבה שלנו על כמה שאלות הקשורות לחיות.  איזו חיה אני? למה לפיל יש הדק? למה  לג'רפה יש צוואר ארוך? איך מרגיש זאב צימחוני?המטרה היא ללמוד איך לתאר דמות ועולם של גיבור שהוא לא אנושי. איך אפשר להדגיש את התכונות המיוחדות שלו ולהפוך אותו לדמות אמינה.
  • סיפור משפחתי –  איך בונים עץ משפחה של גיבור הסיפור? תולדות משפחה דמיונית ושילוב סיפורים משפחתיים בתוך הסיפור שכותבים.
  • כפות ידיים  – לכתוב סיפור בעקבות כפות ידיים. המטרה : לבנות תמונה מלאה מפרט קטן (סיפור שלם).
  • כתיבה בהשראת מוזיקה – שילוב בין מוזיקה לכתיבה, כתיבה בעקבות יצירה מוזיקלית, כתיבה עם מוזיקה שקטה ברקע לעומת כתיבה עם מוזיקה קצבית. לכתוב תוך כדי ואחרי השמעת מוזיקה בסגנונות שונים. המצאת שירים חדשים – המצאת מילים חדשות ללחן מוכר.