סדנאות לנוער בחטיבה

סדנת כתיבה של 6 מפגשים שבועיים של שעה וחצי, לבני נוער יצירתיים, האוהבים לכתוב. מטרות הסדנה –  להכיר ולהתנסות בתהליכי כתיבה וטכניקות כתיבה שונות, למתוח את "שריר היצירתיות" בעזרת מגוון תרגילי כתיבה, לחדד ולטפח את הקול האישי והייחודי דרך התנסות מעשית בכתיבה מובנית, לחוות כתיבה כפעילות מהנה, משחררת וטבעית בעזרת כתיבה אינטואטיבית וחופשית.

* * התכנית ניתנת לשינויים בהתאם לצורכי הקבוצה.

* * * ישנה אפשרות לעבודה פרטנית.

רשימת נושאים בקבוצת נוער (מתאים לכיתות ז'-ט')

  • ארבעת האלמנטים – השראה מן הטבע, שילוב בכתיבה אלמנטים של אש, מים, אוויר ואדמה.
  • מרכיבי הסיפור המובנה – נלמד איך בונים סיפור? איך אפשר לתכנן את הכתיבה?נתנסה ב"משחקי כתיבה" שמטרתם להפוך רעיונות לסיפור. נתמקד בהכרת מרכיבי הסיפור : דמויות, עולמות, קול המספר, דיאלוגים…
  • חוקים, מגבלותביקורת ומשוב – נגדיר חוקי כתיבה ונברר האם זה עוזר או מפריע לתהליך הכתיבה שלנו. נבין את מקומה של הביקורת בתהליך הכתיבה ונכיר דרכים יעילות להתמודדות עם הביקורת כלפי הכתיבה. נלמד לתת ולקבל משוב על הכתיבה שלנו.
  • מסע הגיבור – נכיר דרכים מגוונות לאפיין את הדמויות השונות  : גיבורים, נבלים, דמויות משנה. נגלה איך אפשר להפוך דמות לאותנטית ומיוחדת. נשתמש בכלים מעולם האימון (לזיהוי סגנוננות התקשורת וה"אישיות" של הדמויות).
  • צמצום והרחבה – אמנות העריכה וליטוש של הטקסט. איך ומתי כדאי לצמצם את הטקסט שכתבנו? איך מרחיבים את הטקסט בעזרת ארגז הכלים הסיפרותי  הכולל: תיאורים, מטפורות, סמלים ועוד.
  • אתגרי כתיבה – פעילות כיפית ומאתגרת שמסכמת את הסדנה. הפעילות נבחרת ביחד עם הקבוצה ויכולה להיות למשל: כתיבת בחוץ או כתיבה בעקבות יצירת אומנות/סצנה מסרט/קליפ/ספר או "ערב" הקראת שירים/קטעים סיפרותיים