כתיבת קיץ לילדים קטנים וגדולים

רעיונות יצירתיים לחופש הגדול, מתאימים כבילוי לילדים, כזמן איכות יצירתי הורים וילדים.

מה שנדרש – זה כלי כתיבה, פתקיות צבעוניות, מחברת או דפי פוליו, כמה בריסטולים או דפים גדולים, עיתונים או מגזינים שלא חבל לגזור.

הכי חשוב – לזכור שהמטרה של הפעילויות האלו כיף ומשחק יצירתי. לכן, אין בפעילויות אלו מקום לביקורת, חוסר כבוד ליצירה או ליוצר (בכל גיל). אין דרך נכונה או לא נכונה לבצע את פעילויות הכתיבה. פעילויות אלו נועדו לפיתוח היצירתיות ולתרגול כתיבה יוצרת.

addtext_com_MDM1MjEyMjA2ODg3

תכניות לקיץ – לכתוב את כל כל הדברים הכייפים שרוצים לעשות הקיץ על פתקיות צבעוניות. לארגן את הפתקיות על דף גדול ולהדביק. קיבלתם "לוח חזון" צבעוני של הקיץ.

על הים – לכתוב שיר/קטע ספרותי מובנה עם התחלה אמצע וסוף שהעלילה שלו מתרחשת בים.

לצייר סיפור  – לא חייבים כישורי ציור בשביל לצייר סיפור, אפשר לדוגמה להשתמש בעיגולים- לציון דמויות,  משולשים לתיאורים, מרובעים לקול המספר, את הקשר בין דמויות, תיאורים וקול המספר אפשר לעשות על ידי חיצים. בסוף יתקבל תרשים נחמד שהוא בעצם מהווה מבנה של סכמטי של הסיפור. עוד אפשרות לציור סיפור – כתיבה וציור קומיקס. הצעה לנושא הסיפור – "משעמם לי…"

סיפורי גלידה – להמציא ולכתוב מתכון של גלידה הכי טעימה או לכתוב סיפור על "אוטוגלידה"  או לכתוב סיפור שבו לגלידה יש תפקיד מרכזי.

יום הכי חם בשנה  – לכתוב שיר/סיפור שמתחיל כך : "ביום הכי חם של השנה…"

לכתוב מכתב – דמיין שעכשיו חורף ויורד גשם זלעפות ואתה כותב מכתב לעצמך ומתאר כל מה שאתה מרגיש ביום גשום זה. כדאי לשמור את המכתב במעטפה סגורה ולפתוח אותו באמצע חורף, ביום גשום במיוחד.

שיר הקיץ – לכתוב שיר המוקדש לקיץ, לכל הדברים הטובים שהקיץ מביא איתו.

מסיבת קיץ – לכתוב סיפור על מסיבת הקיץ הכי מגניבה שהיית או היית רוצה להיות בה. איפה המסיבה מתרחשת? אם מי תלך? את מי תפגוש שם? איזו מוזיקה תשמעו במסיבה? מה יקרה במסיבה זו?

לכתוב שיר ביחד – התרגיל משתפר ומשתבח ככל שמשתתפים בו יותר אנשים. לוקחים דף גדול וכותבים כל אחד בתורו שורה של שיר. מעבירים את הדף עם השיר המתהווה במעגל למשתתף הבא. כך נולד שיר משותף. אפשר להתחיל משורה "זה שיר הקיץ…"

לצאת להרפתקאות – לבחור במפה עיר בחו"ל שלא ביקרת בה מעולם. דמיין שהגעת לעיר הזו ואתה מתחיל לטייל בין רחובות העיר הזרה, תעד את כל מה שאתה רואה, איזו אווירה יש בעיר, איך נראים האנשים, מה הם לובשים, מה טעם האוכל, איך נראה שם הטבע? אם מי אתה מטייל שם? על מה אתה שם לב? מה הסיפור של העיר הזו? למה הגעת לעיר הזו?

ליצור שיר מגזרי עיתון – לגזור (כ 20-30) מילים/משפטים/כותרות מעיתונים או מגזינים. לארגן את המילים/משפטים על הדף, כך שייווצר שיר. אם חסרה מילה בשביל חריזה אפשר להוסיף ידנית או לחפש בעיתון ולגזור.

לכתוב ביחד – כיף לכתוב לבד אבל הרבה יותר נחמד לכתוב ביחד. לפעילות זו דרושים לפחות שני משתתפים. כל משתתף רושם על 10 פתקיות 10 מילים הקשורים לקיץ. מקפלים את הפתקיות כך שלא ייראו מילים ומניחים בקופסה/קערה. מערבבים היטב את המילים. משתתף ראשון שולף 3 פתקיות (מבלי לראות את המילה) ומקריא את המילים ומחזיר אותם לקופסה/קערה. כל המשתתפים משתמשים במילים האלו לכתיבה סיפור. התור עובר למשתתף הבא והוא שולף את המילים וכולם כותבים סיפור בעקבות המילים שנשלפו.

לכל שאלה/הבהרה אשמח לעמוד לרשותכם :