עריכה ספרותית

עריכה ספרותית – היא תהליך מעבר על הטקסט שמטרתו לשפר, לדייק, להביא את הטקסט למיצוי מקסימום הפוטנציאל שלו. תהליך העריכה זהו תהליך מורכב, אך הכרחי בדרך להפוך כתב יד לספר. זהו תהליך משותף בין הסופר לעורך ונעשה ביחד, על מנת להביא את הספר והסופר למיצוי מקסימום הפוטנציאל שלו. בתהליך העריכה בין היתר:
  • לצד נקודות חזקות, מזהים את הנקודות החלשות של הטקסט ומביאים הצעות לשיפור, עוזרים להעמיק את ההכרות עם הדמויות ומנתחים ביחד את הפסיכולוגיה של הדמויות.
  • עובדים על קשת התפתחות הרגשית של הדמות לצד קשת התפתחות העלילה.
  • מדייקים את המבנים הספרותיים, מתאימים את הדיאלוגים והמעברים בין הפסקאות.
  • עובדים על מבנה הסצנות, התאמת קצב של הסצנה למהלך העלילה…
  • מטפלים בבעיות של סגנון והשפה, מוודאים שהמשלב מתאים לדמות והשפה של הדמות מתאימה לאפיון של הדמות.
תהליך עריכה, זהו התהליך שבו רואים מחדש את הטקסט. הדבר מאפשר לסופר, להתבונן מחדש בטקסט שלו ולראות אותו באור חדש. תהליך זה מאפשר לעשות לסופר עבודה יצירתית על הטקסט שלו ולגלות מחדש את הסיפור שלו. תהליך העריכה ניתן לחלק למספר שלבים:
  1. חוות דעת – קבלת הטקסט על ידי העורך לקריאת עומק. בסוף התהליך מתקיימת פגישה בין הסופר לעורך שבמהלכה העורך מציג לסופר מה העוצמות ומה החולשות של הטקסט ומה לדעתו היקף העבודה של העריכה הספרותית.
  2. עבודת עריכה ספרותית – מעבר על הטקסט על ידי העורך וכתיבה של “הערות עריכה”. תיקונים של הסופר, “הערות עריכה” חדשות וכך הלאה, עד שמגיעים בסוף העריכה לתוצר הראוי לצאת לאור. ניתן לקיים מפגשי עריכה, כדי לעבור על הערות העריכה או על התיקונים של הסופר. תהליך נעריכה מתקיים בסבבים. סבב ראשון – מייצר טיוטה ראשונה של הספר, סבב שני – הידוק ודיוק של הספר. סבב שלישי קריאת רצף ותיקונים אחרונים.
  3. ליווי ויעוץ לסופרים – מפגשים קבועים של פעם בשבוע או פעם בשבועיים, מפגשים מותאמים אישית שבהם הסופר מקבל כלים להתקדם עם הטקסט שלו. המסלול הזה מתאים לסופרים בתחילת דרכם או לסופרים שזקוקים למסגרת קבועה ותומכת.
ניתן לקבל כל אחד מהשירותים האלו (חוות דעת, עריכה, ליווי ויעוץ לסופרים) לפרטים או הרשמה בטלפון 0522241099 או בטופס