מיוחד לפסח – תכנית מעשית לניקיון וסדר יצירתי

image

  1. ניקיון פיזי – בואו נסדר את שולחן העבודה שלנו.
    כן, כן, אותו מקום מיוחד שלידו נולדים הרעיונות הכי מבריקים שלנו, מקום שבו אנחנו מבלים שעות על גבי שעות, מתלבטים, כותבים ומוחקים.  אני בעד בלאגן יצירתי, אבל לפני שעושים את בלאגן, כדאי לסדר. זו הזדמנות להפרד מניירת מיותרת שצומחת על השולחן שלנו כמו עשב שוטה.
  2. ניקיון בכתיבה – קחו לכם זמן לחלק הזה של ניקיון האביב הגדול. אתם הולכים לחוות את אחד הרגעים הכי מרגשים שיכול לחוות כל כותב – פגישה עם הכתיבה שלכם. תהיו מוכנים להיות מופתעים, כשתקראו את מה שכתבתם פעם. ותהיו מוכנים גם לשאלות שיעלו לכם בהקשר לכתיבה : למה כתבתי את זה? מה עבר לי בראש כשכתבתי ככה? אני כתבתי את זה? מה אפשר לעשות עם זה? ועוד ועוד שאלות ותהיות. תגלו שיש לכם כמה אוצרות שהסתתרו במגירה – למשל התחלה של סיפור שפתאום מדברת אליכם, איזה שיר שבא לכם לפרסם או שלד של סיפור שניתן להתחיל לעבוד איתו. כל האוצרות האלו תשימו בצד, בערימה אחת (ספרייה אחת , אם אתם מנהלים את הכתיבה שלכם במחשב). אם לצד האוצרות שלכם תגלו דברים אחרים, כאלו שאתם מוכנים להפרד מהם (זה יכול להיות משהו שנכתב ברגע משמעותי שכבר אינו רלוונטי לכם או זה משהו שכתבת בלהט הרגע והיום זה נראה לכם לא נכון או לא מתאים) אז תדעו שיש  עשבים שוטים בגן הכתיבה המטופח שלכם. וזה טבעי שבגן היצירתי שלכם יהיו לצד פרחים יפים ועצים גבוהים גם עשבים שוטים. ואתם, כמו גנן מסור תדאגו לעקור אותם, כדי לאפשר לגן שלכם לצמוח ולהתפתח.
  3. סדר בכתיבה – אחרי שעשינו מיון וסימנו לעצמינו את חומרי כתיבה המשמעותיים, מגיע שלב של ארגון וסדר. המשימה שלנו להפוך את הכתיבה הגולמית למשהו מוגמר. להכניס את הטקסט, שיר, הגיג, פתיח, כל דבר שנראה לכם משמעותי לשלב של עבודה מאומצת. אתם תדעו על מה בא לכם לעבוד, איזה טקסט הכי מתאים לכם להכניס לעיבוד. זהו שלב חשוב ובלתי נמנע אם רוצים אי פעם לצאת מהמגירה. זהו שלב של עריכה עצמית, תיקונים, הוספות ומחיקות ושוב פעם עריכה ותיקונים ומחיקה ושוב פעם קריאה, עריכה ותיקונים…תדמיינו ספירלה עם מעגל של  הפעולות שאתם עושים על הטקסט : כתיבה->קריאה ->עריכה->תיקונים->כתיבה… וכל חזרה מרחיבה את מרחב הפעילויות שאתם עושים על הטקסט ובנוסף מעלה אותכם ברמת  הכתיבה שלכם.
  4.  חושבים על החשיפה – זהו שלב שלא כולנו מגיעים אליו. השלבים הקודמים יכולים לשאוב אותנו לתוך בועה של יצירתיות וכתיבה שלפעמים קשה לצאת ממנה. הבועה הזו – היא אזור הנוחות שלנו בתור הכותבים. הכי כייף  לכתוב ולשכתב ולהיות בתוך העשייה היצירתית. אבל מה קורה הלאה? מה קורה כשאנחנו מרגישים , ששיפרנו, שכתבנו, כתבנו בדיוק איך שתכננו ובעצם סיימנו? אז מניחים לכמה ימים את הכתיבה שלנו הצידה. זהו שלב הכרחי, שמאפשר לנו לנוח, לשחרר את הכתיבה ולהשתחרר מהכתיבה. כשנחזור לכתיבה שלנו לאחר ההפסקה, נביט בטקסט באופן שונה ונראה דברים שלא היה  ניתן לראות קודם. אם משהו מפריע לנו בטקסט נחזור לספירלת היצירה ונבצע את התיקונים האחרונים.
  5. החשיפה – אם הגענו לשלב הזה, אז קודם כל נזכור כמה נפלאים אנחנו שאזרנו אומץ ועשינו עבודה טובה שמאפשרת לנו לחשוף את הכתיבה שלנו. בנוסף נתכנן איך ומתי אנחנו חושפים את בכתיבה שלנו (בפוסט, באתר, בבלוג, מודפס, ספר, כרטיס ברכה, ספר דיגיטלי, אמאזון…). כמובן, שנדרשת הערכות שונה לכל סוג של חשיפה, אבל אל תשכחו שהיום קל יותר מתמיד לשתף את מתנת הכתיבה שלכם עם העולם. פשוט תעשו את זה!

השאר תגובה