זהירות, מחסום לפנייך!

image

לפעמים משהו או מישהו גורמים לנו להאט, לבלום את תהליך הכתיבה עד לעצירה מוחלטת. אני לא מתכוונת לתהליך הטבעי של הכתיבה, שחלק ממנו זה פרקי זמן שבהם ממעיטים בכתיבה, נמצאים בשלב של חיפוש רעיונות חדשים ליצירה או שמחליטים להניח  בצד לזמן מה את הכתיבה. אני מדברת על משהו אחר, על משהו פנימי או חיצוני שגורם לנו להפסיק לכתוב לפרק זמן ארוך. נהוג לקרוא למצב הזה – מחסום כתיבה.

כשמרגישים שמתחילים להיחסם, זה הזמן להתחיל לפעול במרץ, כדי לצאת ממצב הזה, כמה שיותר מהר. עדיף לתפוס את המחסום בהתחלה, מאשר לתת לו להשתלט עלייך . למחסום כתיבה יש נטייה להתנחל בנפשו של הכותב ולגדול לממדים מפלצתיים. מחסום כתיבה, בדומה לווירוס, מחליש את המערכת החיסונית של הכותב והופך אותו ליותר פגיע, חשוף יותר לחיצי הביקורת וסבלני פחות כלפי יצירתיות שלו. מחסום כתיבה מעורר ספקות לגבי יכולות הכתיבה בכלל ולגבי כישרון הכתיבה בפרט. במצב כזה, נדמה שעדיף לוותר על הכתיבה בכלל, מאשר להתאמץ ולחזור למצב של כתיבה בריאה ומספקת.

הבשורות הטובות, שניתן לעבור בשלום את מחסום הכתיבה, הבשורות הרעות שזה דורש מהכותב מאמץ לא מבוטל. ישנם כמה שיטות להתמודד עם מחסומי כתיבה, אבל כל כותב עם הזמן מוצא את השיטות שעובדות בשבילו.

5 שיטות מעשיות שעזרו לי לצאת ממחסום כתיבה של שבע שנים.

  1. כתיבה אינטואיטיבית (חופשית), כתיבה לצורך כתיבה בלבד, ללא ביקורת וללא תיקונים, ללא חשיפה של מה שנכתב לאיש מלבד הכותב עצמו.  במשך חודש לפחות, יש לכתוב כעשר דקות, כתיבה חופשית כל יום.
  2. לקרוא משהו שכתבת פעם. (הסיפור הראשון, השיר האחרון, היומן מכיתה י׳, הפוסט מלפני חודשיים). כשאנחנו קוראים משהו שכתבנו, אנחנו מזכירים לעצמינו כמה כוח יש בכתיבה וכמה אנחנו מוכשרים וכמה אנחנו אוהבים לכתוב.
  3. אתגרי כתיבה. לכתוב בסגנון שלא כתבת אף פעם. אם עד עכשיו כתבת רומן – תנסה לכתוב שיר, כתבת נובלה – תכתוב סיפור קצר, כתבת סיפורי מתח – תכתוב מדע בדיוני. כתבת שירים – תנסה לכתוב שירה יפנית כמו טנקה או הייקו. שם המשחק פה – המשחק עצמו. שחק עם המילים, עם סגנונות, סוגות, שחק עם היצירתיות שלך. תערבב סגנונות, תמציא סגנון ייחודי, שלב בין כתיבה לבין אומנות אחרת. תכתוב בעקבות ציור, בעקבות שיר, בעקבות סרט, בעקבות כותרת בעיתון…תזכור שליצירתיות יש שפע דרכים לבטא את עצמה.
  4. להתאמץ לכתוב בכל מצב. לא לעשות לעצמך הנחות ופטורים מכתיבה. עייפים – תכתבו, עצובים – תכתבו, שמחים – תכתבו, כועסים – תכתבו, אוהבים – תכתבו, אין מה לכתוב – תכתבו, אין חשק – תכתבו, אין זמן – תכתבו. דבר אחד אל תעשו – אל תפסיקו לכתוב!
  5. ללמוד מאחרים. אפשר לקרוא ספרים על כתיבה, על תהליכי יצירה, ביוגרפיות של סופרים, ראיונות עם הסופרים, מאמרים על כתיבה יוצרת. אפשר להירשם לסדנאות כתיבה, לקבוצות כתיבה, אפשר למצוא עוד כותבים ולהתארגן לקבוצה שמטרתה לתמוך ולעזור אחד לשני בתהליך היצירתי…

יש הרבה דרכים להתמודד עם מחסום כתיבה, יש הרבה שיטות ותרגילים יחסית פשוטים שניתן לעשות כשמופיעים התסמינים הראשוניים של המחסום. חשוב לזכור, שיש מה לעשות, שמחסום כתיבה זה תופעה חולפת, מכשול אחד בדרך אל השפע היצירתי שהכתיבה מעניקה לנו.

היום, אחרי  שחוויתי מחסום כתיבה ממושך של שבע שנים, תוך לימוד לעומק נושאים הקשורים ליצירתיות וכתיבה, תוך תובנה שכתיבה היא מתנה, אני יכולה להעיד בלב שלם שהיה שווה להלחם במחסום כתיבה. היה שווה לחוות את מחסום כתיבה כדי לצמוח ממנו, כדי לבנות את עצמי בתור כותבת ומנחה סדנאות כתיבה, כדי לחלוק את הידע וניסיון שלי עם אחרים.

השאר תגובה