הקול שבכתיבה

cd-158817_1280

 

אחד השלבים של העבודה על הספר-שלב העריכה. זהו שלב קריטי בתהליך הכתיבה שנעשה בשלב ראשון על ידי הכותב, בשלב הבא על ידי עורך מקצועי. אני נמצאת בשלב ראשון – אחרי אינספור תיקונים, הוספות, הרחבות, שיפורים, מחיקות, צמצומים, קיצוצים. קראתי את הספר הרבה מאוד פעמים – קריאה ביקורתית, קריאה אחרי התיקונים, קריאה כמו קורא רגיל של כל הספר ברצף. לא משנה כמה פעמים קראתי, עדיין הרגשתי שחסר לי משהו, איזשהו רובד נוסף, שיעזור לי לשמוע את המנגינה של הסיפור שלי. אז השקעתי כמה ימים בהקלטה של הסיפור שלי.

קודם כל, לשמוע את עצמי מקריאה את הטקסט שכתבתי, זו חוויה מרגשת בפני עצמה. בהתחלה זה היה מוזר ולקח כמה דקות להתרגל לשמוע את הקול שלי בוקע מרמקולים. אבל אחרי שהתרגלתי, יכולתי לעבוד עם ההקלטה על הטקסט ולבצע כוונון עדין של הסיפור – לדייק יותר, להחליף מילה, להוסיף תיאור, להוריד מטפורה או חזרה מיותרת של מילה.  אבל הדבר הכי מרתק שקרה לי בזמן שהקלטתי את הסיפור שאיכשהו נשאבתי לתוך הסיפור. למרות שאני כתבתי את הסיפור ואני יודעת היטב מה קורה שם, עדיין בזמן הקריאה הקול שלי העביר חיוך או רעד מהתרגשות או נחנק מדמעות ונאלצתי מספר פעמים להקליט אותו קטע מחדש.

זהו כוח המיוחד של הכתיבה – כוח שגורם לנו לראות מבעד המילים, לחוות מגוון רחב של רגשות יחד עם הדמויות, לדעת מה יהיה הסוף של הסיפור ועדיין לקוות לסוף אחר.

 

 

השאר תגובה