פחד מכתיבה

smiley-1958283_1920

אני נתקלת בו שוב ושוב – הפחד מכתיבה…פחד מכתיבה יכול לשתק ולפגוע ביצירתיות שלנו. הפחד הזה, הוא בעצמו די יצירתי, אוהב לשחק ולהשתעשע איתנו. מזהים אותו די בקלות, הוא מכריז על בואו בקול תרועה ועוצר אותנו מלעשות צעד אמיץ ולכתוב. אם מקשיבים לפחד מכתיבה, אז מאמינים שלא כדאי להתחיל עם הכתיבה, עדיף לא להכנס לזה בכלל. לך תדע, מה תכתוב… הפחד מכתיבה גורם לנו להאמין שהכתיבה זה לא בשבילינו, שצריך להיות סופר או לפחות אומן מיוסר כדי לכתוב.

הפחד מכתיבה יודע להפחיד…יש לו את השיטות המיוחדות שלו, שיטות די יעילות שגורמות לנו לפקפק ביכולות הכתיבה שלנו, ביצירתיות שלנו ובטבעיות שבמעשה הכתיבה. בכל רגע של ספק, ביקורת, דחיינות, הוא יהיה שם, יחייך את חיוכו המפחיד ויטפטף את המילים המוחקות שלו : "אין לך כישרון, אין לך סיכוי לכתוב משהו טוב, אין לך השראה, אין לך זמן לכתוב, אין לך רעיונות שווים שכדאי לתרגם למילים כתובות, אל תכתבי על זה, אל תשפכי על הדף את הכאב שלך…"

הפחד מכתיבה, כמו כל פחד אחר מפחד ממשהו. הוא בעצם מפחד ממעשה הכתיבה. הדרך היחידה להזיז הצידה את הפחד מכתיבה – זה לאפשר לעצמינו לכתוב. הפחד מכתיבה לא יעלם לעולם, בדיוק כמו שלעולם לא תיעלם יצירתיות וחדוות היצירה והכוח המשחרר והמרפא של הכתיבה. בדיוק כמו שהצל שלנו לא נעלם כל עוד יש שמש, כך הפחד לא יעלם מחיינו. החוכמה היא לא לתת לפחד לנהל אותנו, אלא להיות מודעים לו ולאפשר לעצמינו להיות מודעים לכתיבה שלנו.

השאר תגובה