כתיבה היא תנועת הנפש

"כתיבה היא תנועת הנפש" את המשפט הזה כתבתי בהשתלמות כתיבה טיפולית שבה השתתפתי. המפגש היה בנושא דימויים ומטפורות והתרגיל שעשינו היה לכאורה פשוט, להמשיך אינטואיטיבת משפט "כתיבה בשבילי היא כמו…" . עד לאותו רגע, שבו אחזתי בעט וכתבתי, לא ידעתי מה המשך המשפט "כתיבה בשבילי היא כמו…" אולי בעצם ידעתי אינטואיטיבית, אבל עד לאותו רגע לא כתבתי את מה שידעתי. אולי כתבתי ליד ובערך, אבל לא דייקתי. ואם כבר כתבתי את המשפט המדוייק,  עדיין לא זיקקתי אותו. "כתיבה היא תנועת הנפש" זה משפט שלא בא לי בקלות ולא היה הדבר הראשון שקפץ לי לראש כשעשיתי את התרגיל של כתיבה אינטואטיבית ממשפט "כתיבה בשבילי היא כמו…" . הייתי צריכה לגרד כמה קליפות לפני שהגעתי למשפט החשוב הזה שהסביר לי מהי כתיבה בשבילי ואיזה מקום היא תופסת בנפש שלי.

כתיבה אינטואטיבית, בהגדרתה זו כתיבה פחות מודעת, משחררת, זורמת. זו כתיבה מאפשרת להוריד מגננות, מגנים ומסיכות, כתיבה טהורה ולא מחייבת. זו כתיבה ממך ואליך, דיאלוג וחיבור בינך לבין עצמך. כתיבה ללא סימני תחביר וללא ביקורת פנימית או חיצונית, כתיבה לשם כתיבה שפותחת צוהר לחוכמת הלב.

בסדנאות כתיבה תרגילים של כתיבה אינטואטיבית הם בדרך כלל תרגילי חימום, כאלו שמאפשרים לשחרר את היד הכותבת ואת הראש מרעש היומיומי, סוג של הרפייה שמאפשרת להתמסר לכתיבה. וזה לא קל – פשוט לכתוב…זה לא קל להשאיר את הביקורת בחוץ, וזה לא קל "לנקות את הראש" ולתת ליד פשוט לכתוב. אבל ברגע שלומדים לעשות את זה, הכתיבה הופכת לקלילה יותר ומדוייקת יותר. תרגול כתיבה אינטואטיבית מאפשר לכותב ללמוד על עצמו בצורה הכי שקופה שאפשר. זה לימוד הכי חשוב בשביל כל אחד וחשוב במיוחד עבור מי שרוצה לכתוב משהו מובנה כמו סיפור או שיר. בסופו של דבר, הסופר כותב את עצמו שוב ושוב, בגרסאות שונות ומשנות… כי הרי כתיבה היא תנועת הנפש.

כתיבה אינטואטיבית נלמד בסדנת כתיבה הקרובה

השאר תגובה