מה משותף בין אודיסאוס, פרודו ולוק סקיווקר?

man-1207687_640
מסע הגיבור הספרותי מורכב מכמה שלבים, שמאפיינים מבנה עלילה של ספרי המסע הקלסיים או המיתוסים. מבנה עלילה זה מזהים הן בסיפורי המיתולוגיה היוונית והן ביצירות מודרניות יותר כמו ב״מלחמת הכוכבים״ ו״שר הטבעות״ . זה שמפרידים בין אודיסאוס ללוק סקייווקר כארבעת אלפים שנים, לא משפיע על מבנה העלילה של סיפור מסע. עדיין הגיבורים העתיקים והמודרניים יעברו כ – 12 שלבים במסע שלהם:

 1. העולם הרגיל – זהו שלב המקדים, לפני התחלת ההרפתקה. בשלב הזה מתארים את החיים הרגילים של הגיבור. זה השלב שהגיבור יכול להיות לא מודע להיותו גיבור.
 2. קריאה לפעולה – הגיבור נקרא להרפתקה.  הגיבור מתמודד עם משהו (בעיה, אתגר) שגורם לו להתחיל את המסע שלו.
 3. סירוב לקריאה לפעולה – הגיבור שלנו מנסה להתחמק מהמחוייבות שלו לצאת למסע. (כי אפילו הגיבורים הסיפרותיים מפחדים משינויים ולא כל כך ממהרים לעזוב את איזור הנוחות שלהם)
 4. פגישה עם ״מנטור״ – דמות מעצימה ומחזקת של מורה דרך, מאמן, מאסטר, הזקן החכם שמוצא דרך לעודד, לחזק, ללמד ולתת כלים מתאימים שמכינים את הגיבור למסע ההרפתקאות שלו.
 5. חציית סף וכניסה לעולם החדש – הגיבור עוזב את חיו הרגילים וחוצה את סף העולם החדש, עולם שבו תתרחש ההרפתקה שלו.
 6. למידת חוקים של העולם החדש – הגיבור לומד דרך מכשולים, התנסויות, חברים, אוייבים איך להתנהל בעולם החדש. זהו שלב שהגיבור לומד על יכולות ומגבולות שלו ובעצם מתפתח וצומח. זהו שלב שבו הגיבור מגלה מה יעוד שלו ואיך למלא אותו.
 7. שינוי גישה – הגיבור לומד להרחיב את יכולות שלו על ידי התנסויות חדשות, אימוץ הרגלים או גישות שונות שלפעמים גורמים לשינויי תפיסות ואמונות.
 8. המבחן – זהו המבחן המכריע שהתוצאה שלו היא או הכל (חיים) או כלום (מוות). זהו שלב שבו מתרחש הקרב הגדול, שלב הכרעת המפלצת.
 9. הפרס – לאחר שהגיבור שרד במבחן המכריע, הגיבור זוכה בפרס או משיג את המטרה שלו.
 10. הדרך חזרה – הגיבור מתחיל לחזור הביתה לחיו הרגילים. לרוב גם בשלב הזה עליו להתמודד עם מכשולים ועיכובים.
 11. המבחן העליון – הגיבור מתמודד עם המבחן האחרון, שבו באים לידי ביטוי כל הניסיון שצבר הגיבור במשך ההרפתקה שלו.
 12. חזרה עם האוצר – הגיבור שעבר טרנספורמציה, לוקח איתו לעולם הרגיל שלו את כל החוויות, ההתנסויות, הידע שצבר. כל הדברים האלו יתגמלו אותו ויעזרו לאנשים אחרים בעולמו הרגיל.

מי שרוצה ללמוד עוד על מסע הגיבור וסיפורי מסע, מוזמן להגיע למפגש כתיבה הקרוב ביום חמישי 14/4 בשעה 19:30 במודיעין. כל הפרטים פה:

http://wp.me/P6WxWr-5Z

השאר תגובה